Mizuna – japońska musztarda

Mizuna – japońska musztarda (japońska gorczyca, zwana też musztardowcem japońskim), to roślina zielna, odmiana sałaty, o delikatnych, mięsistych, postrzępionych liściach. Choć nazwa może sugerować, że pochodzi z kraju kwitnącej wiśni, tak naprawdę przywędrowała do Japonii z Chin i dopiero tam stała się bardzo popularnym elementem tej orientalnej kuchni.

Właściwości

Mizuna jest nie tylko ciekawym dodatkiem kulinarnym, ale ma także atrakcyjny wygląd i może posłużyć do aranżacji balkonowych bądź w ogrodzie. Łatwa w uprawie, dorasta do około 20-30 centymetrów. W polskim klimacie jest rośliną jednoroczną, lecz swobodnie nasiona mogą posłużyć do wysiania na rok następny.
Japońska musztarda ma jadalne łodyżki, listki, kwiaty i nasiona. Liście mają pikantny, lekko musztardowy posmak, dlatego w Polsce mizuna stała się japońską musztardą. Ma bardzo duże walory odżywcze i zdrowotne. Zawiera witaminy A i C, glukozynole, potas, żelazo i błonnik. Wpływa na trawienie, pobudzając wydzielanie soków trawiennych.
Jedną z bardzo ważnych właściwości japońskiej gorczycy jest to, że zawiera również kemferol – związek roślinny, przeciwutleniacz, który uniemożliwia rozwój i rozprzestrzenianie się komórek rakowych, ochrania komórki zdrowe, a także ogranicza zagrożenie powstania przewlekłych zapaleń.

Kuchnia

Japońska musztarda ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Jest pikantna, niezbyt ostra. Może być gotowana na parze, smażona z innymi warzywami, dodawana do zup, kurczaka, mięs, a także na surowo być smakowitym dodatkiem do sałatek i kanapek. Zaleca się, by mizunę podawać w stanie surowym, gdyż w czasie obróbki cieplnej straci swój charakterystyczny smak. Nasiona mogą być wykorzystane jako interesujący dodatek do ryżu.
Kwiaty i łodygi mizuny są składnikiem tempury (danie w postaci połączenia owoców morza z grzybami i warzywami; panierowane i smażone krótko na głębokim oleju). Bardzo często stosowane są w strir-fry, czyli mieszaj i smaż. To sposób przygotowania potraw polegający na szybkim podsmażaniu składników i jednoczesnym mieszaniu, zazwyczaj przy wykorzystaniu wok.