Co na zgagę i niestrawność?

W przypadku nieprawidłowego odżywiania trzeba liczyć się z wystąpieniem problemów trawiennych. Przejadanie się i złe łączenie pokarmów sprawia, że łatwo jest o niestrawność. Wiele osób zmaga się ze zgagą i szuka sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości. Można udać się do apteki i zaopatrzyć w gotowe preparaty. Nie brakuje również domowych metod, które usprawniają trawienie.

Jak sobie pomóc przy zgadze i niestrawności?

Najczęściej niestrawność wynika z zaburzeń metabolicznych, ale przyczyną może być także jakieś schorzenie. Istotne jest to, aby znaleźć źródło problemu. Ma to szczególne znaczenie przy częstym występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Niestrawność nie jest czymś normalnym i nie należy jej bagatelizować. Pojawia się uczucie pieczenia w nadbrzuszu, mogą wystąpić także dolegliwości bólowe. W przypadku uciążliwych objawów, które towarzyszą pacjentowi kilka razy w tygodniu, najczęściej przepisuje się preparaty na niestrawność https://gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/niestrawnosc. Ich zadaniem jest zredukowanie bólów nadbrzuszu i uczucia ciężkości po spożyciu posiłku.

Warto od razu podkreślić, że zgaga nie jest symptomem niestrawności, ale może jej towarzyszyć. Wynika z niewłaściwego funkcjonowania zwieracza przełyku. Skutkiem tego jest cofanie się kwaśnej treści żołądkowej. Zgagę można poznać po uczuciu pieczenia w okolicy mostka. W ustach pojawia się kwaśny posmak. Może także wystąpić drapanie w gardle ze względu na jego podrażnienie. Przy zgadze nierzadko występuje uczucie utknięcia czegoś w przełyku. Są także trudności z przełykaniem. Często występuje chrypka. Może nawet boleć gardło. W aptece dostępne są preparaty na niestrawność bez recepty, które usprawniają pracę przewodu pokarmowego, wzmagają wydzielanie soków trawiennych, pobudzają czynność jelit.

Co pomoże na niestrawność? O czym warto pamiętać?

W przypadku niestrawności bardzo pomocne są rozmaite preparaty zawierające wyciągi roślinne. Zioła stosuje się od wieków. Działają one rozkurczowo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Niezwykle pomocne są środki z ekstraktem z liści karczocha, który ułatwiają trawienie. Można liczyć na zniwelowanie nudności, wzdęć. Warto również stosować probiotyki, które niwelują objawy zespołu jelita drażliwego. Redukują problem ze wzdęciami i bólem brzucha. Istotne jest dobranie właściwych szczepów bakterii w celu uzyskania pożądanych efektów.

Przy zgadze sięga się po leki zobojętniające kwas żołądkowy lub hamujące jego wydzielanie. Można zdecydować się także na przyjmowanie preparatów na nadkwaśność. Przydadzą się również herbaty na trawienie, które zawierają w składzie rozmaite zioła. Bardzo pomocny będzie piołun, krwawnik, mniszek. Istotne jest także to, aby się nie objadać. Należy unikać produktów wywołujących nieprzyjemne objawy, ciężkostrawnych pokarmów. Znaczenie ma dokładne żucie, spożywanie posiłku bez pośpiechu. Należy zadbać również o właściwą masę ciała, nie jeść na co najmniej dwie godziny przed pójściem spać.