Warzywa – dlaczego warto jeść

Dzisiaj nikt już nie podważa wagi jaką odgrywają warzywa w codziennej diecie człowieka. Warzywa myte i obrane są pełne niezbędnych witamin, minerałów i błonnika zwalczających choroby. Z tego powodu codzienne spożywanie dużej ilości warzyw może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca, cukrzycy czy niektórych nowotworów.

Warzywa pomagają schudnąć!

Wszyscy wiemy, że warzywa są zdrowe, ale nie każdy włącza je do swojej diety. Ciągle jeszcze wielu ludzi uważa, że obiad bez mięsa to nie obiad, a coraz więcej badań udowadnia, że spożywanie większej ilości warzyw jest w stanie zmniejszyć ryzyko sięgania po niezdrowe jedzenie. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza teraz, kiedy czasy sprzyjają pracy zdalnej, a ta sprzyja podjadaniu. W ten sposób koło się zamyka, a potem okazuje się, że waga drastycznie pędzi w górę.

Warzywa z szybką dostawą do domu to sposób na piękną skórę

Ludzie wydają ogromne sumy roku na kremy i kosmetyki, a wszystko to w pogoni za ładną skórą. Prawda jest taka, że dieta bogata w tłuszcze omega-3, cynk i witaminę E może znacznie poprawić stan skóry, ograniczyć egzemę i łuszczycę. Osobom zmagającym się z trądzikiem dermatolodzy zalecają ograniczenie tłuszczów nasyconych znajdujących się w mięsie, przetworzonej żywności i margarynie. Pokarmy bogate w selen, takie jak tuńczyk, orzechy, nasiona i pełnoziarnisty chleb, są lepsze dla osób cierpiących na trądzik.

Warzywa dla przewlekle chorych

Przeprowadzono wiele badań naukowych nad skutkami zdrowotnymi spożywania diety bogatej w mięso. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczów nasyconych przejadanie się mięsa wiąże się z rakiem. Z tego powodu warto włączyć do codziennej diety warzywa. Tłuszcze nasycone są powiązane z rakiem i zaburzeniami poznawczymi, w tym chorobą Alzheimera i demencją. Nie są to żadne wymysły, ale fakty poparte wiedzą, obserwacjami i badaniami naukowymi.

Wegetarianizm jest eko!

Produkcja zwierzęca przyczynia się na do globalnego ocieplenia, a także do degradacji gruntów, zużycia wody i energii, wylesiania i spadku bioróżnorodności. Przeżuwacze, takie jak krowy, owce i kozy, przyczyniają się do globalnego ocieplenia ze względu na ogromne ilości metanu, które wytwarzają w swoich jelitach, a następnie dostają się do atmosfery. Krowa mleczna może wyprodukować 200 litrów metanu dziennie, a owca 30 litrów. Do tego zwierzęta potrzebują ogromnych ilości wody, natomiast produkcja warzyw pochłania jej znacznie mniej. Z tego względu warto się zastanowić zanim sięgnie się po kolejnego kotleta czy parówkę. Czy naprawdę warto?