Dieta dla par – dlaczego warto chudnąć wspólnie

Decyzja o tym, że potrzebna nam dieta jest dość trudna, gdyż większość z nas czerpie przyjemność z samego jedzenia. Z drugiej strony, mało kto z nas lubi cokolwiek zmieniać. Jesteśmy przyzwyczajeni do swoich przyzwyczajeń i nawyków. Jednak w przypadku żywienia, częściej wybieramy automatycznie to, co niekoniecznie jest dla nas korzystne, za to jest smaczne – fast foody, słodycze, tłuste mięsa, kaloryczne kiełbasy albo szybkie dania ze sklepu, mające wiele ulepszaczy. Dlatego samo podjęcie decyzji o zadbanie o siebie i zastosowaniu diety jest sukcesem. Drugim jest umiejętność konsekwentnego trzymania się diety. Jeśli natomiast nie jesteśmy samotni, stosowanie diety, podczas gdy partner objada się pizzą lub kupuje sobie podczas wspólnych zakupów różne smakołyki, może być dodatkowym utrudnieniem. Dlatego też korzystna staje się dieta dla par, w której ty i twoja druga połówka możecie się wzajemnie wspierać i kibicować sobie nawzajem.

Dieta dla par i jej założenia

Miłość potrafi uskrzydlić, a miłość, w której dwoje ludzi wzajemnie się wspiera i motywuje to idealne warunki do rozwoju osobistego. Gdy robimy coś razem z partnerem, nie tylko wzrasta nasz poziom endorfin, ale budujemy wspólną więź. Robienie rzeczy wspólnie to także duża przyjemność sama w sobie. Jeśli natomiast chodzi o dietę, wykazano, że jeśli jeden z partnerów zmieni nawyki żywieniowe to druga strona jest bardziej zmotywowana do podjęcia tych samych działań. Oczywiście, jeśli sami stosujemy dietę, a nasz partner nas dopinguje również jest to zjawisko pozytywne. Nie wyklucza ono jednak pewnych przeszkód dla strony odchudzającej się. Jak wspomniano – gdy widzimy, że partner je coś, czego my nie możemy, trudniej nam pozytywnie podejść do diety. Zresztą stosowanie diety jedynie przez jednego partnera, generuje niejako podwójne koszty dla domowego budżetu przeznaczonego na jedzenie.

Założeniem diety dla par jest sporządzenie jadłospisu, który będzie uwzględniał jedną bazę oraz uwzględniał potrzeby i preferencje każdej ze stron. Innymi słowami, nie robimy dwóch oddzielnych obiadów dla siebie, ale sporządzamy np. ulubione spaghetti, dzieląc je na dwie porcje o odpowiedniej kaloryczności dla każdej osoby oraz dodając odpowiednie dla każdej z osób dodatki. Na przykład, jeśli jedna z osób nie je mięsa, otrzyma makaron z papryką lub innym składnikiem, a druga dostanie ten sam makron urozmaicony kawałkami mięsa.

Dieta dla par przeznaczona jest praktycznie dla każdego. Dietetyk, który podejmie z wami współpracę, weźmie pod uwagę wasze cele (odchudzanie, rozbudowa masy mięśniowej), choroby, preferencje żywieniowe, tolerowane składniki. Weźmie pod uwagę co lubicie, a czego nie i bez czego nie możecie się obyć (oczywiście nie liczcie na to, że zostanie tu uwzględniona klasyczna pizza z ulubionego lokalu). Pod uwagę brany jest także wasz styl życia, ilość preferowanych posiłków i to, o której zazwyczaj jecie. Na podstawie wywiadu i ewentualnie waszych badań, dietetyk dobierze odpowiednią kaloryczność i ułoży dietę.

Jeśli nie masz drugiej połówki – nic nie szkodzi! Dieta dla par przeznaczona jest nie tylko dla związków, ale także dla rodzica z dzieckiem. Możesz ją też stosować wspólnie z rodzeństwem albo z przyjaciółką. Świetnie sprawdza się także w sytuacji, gdy musisz zadbać o siebie w ciąży, a partner chce cię wspierać w tym procesie.

Zalety wspólnego tracenia wagi

Jak już wspomniano, wybór diety dla par posiada wiele zalet. Jeśli dwie osoby prowadzą dietę, łatwiej się wzajemnie motywować i łatwiej przestrzegać ułożonego jadłospisu. Gdy natomiast twój partner nie stosuje diety, częściej możesz mieć ochotę sięgnięcia po dodatkowy kawałek pizzy, jaki akurat je. Ale wspólna dieta to nie tylko wsparcie i motywacja. To także możliwość spędzania czasu razem. Kiedy robicie coś wspólnie, wasza więź jest silniejsza. Wspólne aktywności, zabawy, zobowiązania dają dużą satysfakcję. Do tego możliwość przygotowywania wspólnie posiłków daje szereg możliwości na późniejsze przyjemne spędzenie czasu we dwoje.

Do znacznych zalet należy tu również oszczędność czasu, jedzenia oraz pieniędzy. Po pierwsze, robienie jednego bazowego posiłku, który może (choć nie musi) różnic się poszczególnymi składnikami sprawia, że przysłowiowy obiad gotujecie dwa razy krócej. Nie musisz już również wymyślać odrębnego menu dla partnera, który nie stosuje diety. Mniej zróżnicowania na produkty zdrowe i niezdrowe, wpływa też na to, że nie marnujecie jedzenia, gdyż wszystko wykorzystywane jest do wspólnych posiłków. Na koniec, robiąc zakupów, nie dzielicie swojego koszyka na dwie strefy, w efekcie czego wydajcie pieniądze z sensem. Do tego, oszczędzacie. Zwróć uwagę, że dieta złożona z produktów zdrowych tj. drób, warzywa, owoce jest znacznie tańsza od tej, w której kupujesz gotowe półprodukty lub słodycze i dodatki.

Gdzie szukać dobrej oferty?

W internecie znajdziecie wiele ofert diet online, ale gdzie jest najlepsza dieta dla par Poznań?

W Poradni Dietetycznej Kaloria, wykwalifikowany dietetyk – Patrycja Mazur – ułoży dla was dietę optymalną, smaczną i zdrową dla każdego z was. Uwzględni wasze ulubione potrawy, wasze schorzenia czy styl życia.

Najważniejszy jest dobry dietetyk z szeroki doświadczeniem w sporządzaniu jadłospisów diet z uwzględnieniem popularnych chorób tj. cukrzyca, SIBO, Hashimoto czy insulinoodporność. Pani Patrycja sporządza diety dla dzieci i dorosłych, dodatkowo cały czas się dokształca biorąc udział w konferencjach naukowych oraz studiując fachową literaturę.

Pani Patrycja jest również współtwórczynią diety OXY, a także zdobywczynią III miejsca na Dietetyka Roku w 2017 roku.

Jeśli zatem chcecie chudnąć razem – najlepiej powierzyć się w ręce Pani dietetyk i skorzystać z oferty Poradni Dietetycznej Kaloria.