Dyniówka – pyszna nalewka z dyni
Dynia jest zaliczana do rodziny dyniowatych. Jej odmiana – dynia zwyczajna, jest najczęściej spotykana w naszym kraju, choć można się też natknąć na dynię olbrzymią bądź makaronową. Kojarzy się głównie z żółto-pomarańczowymi, ogromnymi łupinami owoców, które popularyzuje np. święto Halloween. Jadalną częścią dyni jest jej miąższ oraz nasiona, zwane pestkami.
Walory
Właściwości lecznicze posiada nie tylko miąższ, ale również pestki dyni, z których po wysuszeniu tłoczy się olej. Tłuszcze zawarte w nasionach są zaliczane do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych. Dynia jest bardzo bogata w witaminy i składniki mineralne. Z witamin, to: z grupy B (B1 i B2), a także witaminy A, C, E, K i PP. Zawiera też takie elementy, jak: potas, magnez, wapń, cynk, żelazo, fosfor. A także: błonnik pokarmowy, beta-karoten, kukurbitynę, fitosterole, peponinę.
Zdrowie
Te właściwości zdrowotne i lecznicze powalają m.in.: opóźnić procesy starzenia; zwalczać pasożyty i wirusy; pomóc w przeziębieniach; regulować pracę jelit i oczyszczać układ pokarmowy; wzmocnić odporność; obniżyć poziom cholesterolu; walczyć ze schorzeniami prostaty i układu moczowego. Dodatkowo dynia jest niskokaloryczna (100 g miąższu, to zaledwie 33 kcal), a to pozwala włączyć ją do diety i może być naturalnym wsparciem w walce z nadwagą.
Te walory dyni sprawiają, że jest ona głównym składnikiem dużej ilości smacznych potraw. Z miąższu można przygotować zupę, placki, kotlety, frytki, ciasto, czy muffiny. Zaś pestki mogą być świetnym dodatkiem do sałatek i ciast.
Nalewka
Odrębną zaletą dyni jest możliwość wykorzystania jej do sporządzania domowych nalewek. Popularna dyniówka jest niedrogim, o znakomitym i wykwintnym smaku napojem alkoholowym. Przepis na klasyczną nalewkę z dyni wiąże się z zachowaniem właściwych proporcji dyni, wody, wódki, spirytusu i cukru. Napój można uzupełnić według potrzeb o imbir i goździki. Należy także pamiętać, że dla uzyskania idealnego aromatu nalewki, potrzebne jest 6 miesięcy na leżakowanie trunku. Składniki na klasyczną dyniówkę: 0,5 kg dyni; 0,5 l wódki; 0,1 l spirytusu; 0,1 l wody; 0,2 kg cukru.
Gotowanie
Na początku trzeba obrać dynię ze skóry, a także usunąć gniazda nasienne. Tak przygotowany miąższ należy pokroić w niewielkie kostki i włożyć do słoja. Pamiętać trzeba, żeby pojemnik na nalewkę był na tyle obszerny, by dynia zajmowała maksymalnie 3/4 objętości.
W kolejnym kroku wlewamy (bezwzględnie w takiej kolejności) – najpierw wódkę, a później dopiero spirytus. I to tak, by cała dynia w słoiku została pokryta. Całość szczelnie zamykamy i odkładamy na miesiąc w ciepłe miejsce.
Potem następuje czas macerowania. Jest to przygotowanie syropu, do którego stworzenia wykorzystuje się cukier i wodę. Do przegotowanej wody należy dodać cukier i lekko podgrzać, aż do rozpuszczenia się cukru. Później, gdy już syrop ostygnie, należy go wlać do słoja z zacierem. Pojemnik znów szczelnie zamknąć i na tydzień odstawić.
Kolejne zadanie, to wyciśnięcie poprzez gęste sito lub sokowirówkę płynu z przygotowanego zacieru. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na jak najlepsze przefiltrowania nalewki, by stała się bardzo klarowna. I taka przygotowana trafia do szczelnie zamkniętych butelek i na 6-miesięczne leżakowanie w chłodnym miejscu.