Surówka z białej kapusty – zdrowa i prosta

Kapusta znana jest od starożytności. Kapusta głowiasta biała (zwana białą kapustą), to popularne warzywo z rodziny kapustowatych. Stały element polskiej kuchni. Gołąbki, kapuśniak, bigos, czy łazanki, to najczęściej spotykane potrawy, których głównym składnikiem jest kapusta.

Właściwości

Warzywo jest bardzo cenione ze względu na swoje zalety smakowe, lecznicze i odżywcze. Dostarcza do organizmu dużą ilość błonnika pokarmowego, a także szeroką gamę witamin: A, B, C i K. Kapusta, to również składniki mineralne: wapń, magnez, fosfor, mangan i potas oraz kwas foliowy, związki siarki, kwas mlekowy. Te walory białej kapusty – i to spożywanej w każdej postaci: na surowo, gotowane, w postaci soku lub kiszonej kapusty – bardzo dobrze wpływają na zdrowie człowieka. W szczególności: obniża poziom złego cholesterolu we krwi; reguluje pracę jelit; przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu; wzmacnia system odpornościowy; poprawia krzepliwość krwi; odkwasza organizm.
Biała kapusta jest rośliną niskokaloryczną (w 100 gramach surowej kapusty znajduje się około 25 kcal), dlatego może być składnikiem diety odchudzającej. Zaś sok (z kapusty surowej lub kiszonej) jest często wskazywany, jako doskonałe remedium na przykry syndrom dnia następnego, czyli kaca. Okłady z soku lub liści kapusty polecane są na oparzenia i potłuczenia oraz bóle reumatyczne.

Surówka z białej kapusty – przepis

Smakowitym dodatkiem do obiadu jest surówka z białej kapusty. Prosta w przygotowaniu potrawa ma wiele sprawdzonych przepisów.

Jeden z nich opiera się na składnikach:

  • 1/4 główki białej kapusty;
  • 1 marchewka;
  • 1/2 pęczka koperku;
  • 1/2 cebuli;
  • 3 łyżki oliwy z oliwek;
  • 1 łyżeczka cukru;
  • 1 i 1/2 łyżeczki octu winnego;
  • pieprz;
  • sól.

Przygotowanie:

Kapustę należy poszatkować i włożyć do miski. Następnie dodana zostaje pokrojona w kostkę cebula. W kolejnym kroku podobnie postępuje się z marchewką: zostaje obrana, poszatkowana i dodana do kapusty. Teraz składniki zostają wymieszane i posolone. Tak przygotowana mieszanka warzyw zostaje odstawiona na około 15 minut, by produkty wymieszały się smakowo. W tym czasie wykonywana jest omasta z wymieszanych ze sobą oliwy, octu winnego, cukru, soli i pieprzu. Po tych zabiegach w końcowej fazie do surówki dodawane są posiekany koperek i omasta. Wszystko zostaje dokładnie wymieszane i podane do obiadu.