Pod galaretą smaczna ryba
Człowiek zachęcany jest przez lekarzy i dietetyków do tego, by dwa, trzy razy w tygodniu spożywać ryby. Jada się ich mimo to zdecydowanie zbyt mało. Co, jeżeli wersja w panierce już się znudziła? Można spróbować czegoś innego. Jeżeli na myśl przyjdzie ryba w galarecie przepis będzie można szybko znaleźć lub też zapisać ten poniżej i przygotować, by cieszyć się smakiem.
Dla tłuszczów omega-3
Ryby morskie bogate są w wiele składników odżywczych, jednak tym, co je wyróżnia spośród innych produktów spożywczych, to zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są świetne dla ludzkiego mózgu oraz odporności.
Najczęściej ryby podawane są w wersji smażonej w panierce, można jednak przygotować je w lżejszy sposób – gotując na parze lub właśnie pod galaretą. Z dodatkiem warzyw nie tylko jest smaczna, ale i wizualnie cieszy oko. Taka ryba sprawdzi się nie tylko jako kolacja, ale też część zimnej płyty podczas małego przyjęcia w gronie przyjaciół i rodziny. Jest to dobry sposób nie tylko na wprowadzenie większych liczby ryb do jadłospisu, ale i przekonanie do nich tych, którzy nie za bardzo przepadają za rybami.
Składniki:
- 1 filet świeżej ryby, na przykład karpia, sandacza, dorsza (około 1,5 kg)
- paczka włoszczyzny
- 2 średnie cebule
- 10 kulek ziela angielskiego
- 4 listki laurowe
- sól i czarny pieprz do smaku
- 3 łyżki cukru, miodu lub syropu klonowego
- żelatyna lub agar agar w ilości odpowiedniej na 1 litr płynu
Wykonanie
Filet z ryby podzielić na kawałki, opłukać pod kranem i osuszyć. Posypać solą i pieprzem.
Włoszczyznę obrać, pokroić w talarki i włożyć do garnka. Dodać około 2 litry wody, podpieczoną na patelni całą cebulę, listki, ziela angielskie, sól, odrobinę pieprzu i gotować na średnim ogniu przez 20 minut. Włoszczyznę wyłowić.
Kawałki ryby włożyć do gotującego się wywaru, przykręcić gaz i na bardzo małym ogniu gotować około 15 minut.
Rybę delikatnie odłowić, wywar przelać przez sitko. Płyn doprawić do smaku cukrem, solą i pieprzem. Powinien być słodki, pikantny i lekko słony. Rozpuścić odpowiednią ilość agar agar lub żelatyny, dodać do wywaru.
Rybę ułożyć na półmisku, udekorować marchewką, pietruszką, natką i zalać schłodzoną żelatyną, polewając po dzwonkach, żeby zyskały glazurę. Ryba powinna być zanurzona w galarecie minimum do połowy, a najlepiej cała. Cały półmisek schłodzić w lodówce.
Ryba w galarecie jest gotowa do podania po zastygnięciu galarety. Kroić na kawałki, podawać wraz z octem.