Sałatka na młodym szpinaku

Każdy posiłek w ciągu dnia powinien dostarczać organizmowi jak najwięcej cennych składników odżywczych. W dzisiejszych czasach przygotowanie tego typu potraw nie jest jednak proste z uwagi na tempo życia. Większość z nas żyje w ogromnym pośpiechu, co nierzadko odbija się na naszym sposobie odżywiania, a pośrednio również zdrowiu. Kupione na szybko słone przekąski lub słodycze nie stanowią zbilansowanego i zdrowego posiłku i mogą powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne. Pierwszym krokiem do lepszego odżywiania jest przede wszystkim wprowadzanie do swojej diety codziennej dawki warzyw i owoców. Najlepszym i najwygodniejszym sposobem, aby to osiągnąć jest przyrządzanie sałatek. Czas ich przygotowania zwykle nie jest długi, można je zabrać do pracy, zjeść jako pełnowartościowe śniadanie lub podawać jako dodatek do obiadu. Ciekawą propozycją dla wielu osób zainteresowanych zdrowszym odżywianiem, może być sałatka na bazie młodego szpinaku .

Właściwości szpinaku

Liście młodego szpinaku (można się również spotkać z nazwą „szpinak baby”) zawierają niewiarygodną ilość cennych makroelementów. Szpinak jest bogatym źródłem beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny. Składniki te należą do grupy przeciwutleniaczy i chronią przed miażdżycą, a niektóre źródła mówią nawet o ich właściwościach antynowotworowych. Zawarty w szpinaku magnez wykazuje z kolei dobroczynne działanie na układ nerwowy, co sprawia, że może m.in. obniżać podatność na stres czy zapobiegać bólom głowy. Co więcej, potas zawarty w młodych liściach szpinaku ma korzystny wpływ na układ krwionośny, a w połączeniu z magnezem skutecznie reguluje pracę serca. Ponadto, szpinak jest zalecany kobietom w okresie ciąży z uwagi na zawartość kwasu foliowego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego płodu.

Pomysły na sałatkę z młodym szpinakiem

Młode liście szpinaku są świetną bazą pod różnego rodzaju sałatki. Jednym z pomysłów jest np. podawanie go z suszonymi pomidorami z zalewy oraz serem feta. W takich przepisach można również uwzględnić mięso – pokrojona na kawałki, podsmażona pierś z kurczaka świetnie nada się jako dodatek do bardziej sycącej sałatki na młodym szpinaku. Podobnie jak sałatki oparte na różnego rodzaju sałatach, sałatki ze szpinakiem można modyfikować według własnego pomysłu. Składniki, które z pewnością sprawdzą się w tego typu daniu to m.in. kukurydza, papryka, ogórek zielony, rzodkiewka czy pomidorki koktajlowe. Aby sałatka nie była zbyt sucha, warto ją skropić oliwą z oliwek z dodatkiem ulubionych przypraw.