Rogaliki z makiem na mleku kokosowym
W internecie znajdziemy setki, jak nie tysiące, przepisów na przeróżne słodkości. Od pierniczków, przez babeczki, po wielkie ciasta. Ja osobiście jestem fanką rogalików. Uwielbiam te niewielkie, kruche wyroby cukiernicze. Czasem kupuje je w sklepie ale również zdarza mi się testować wiele przepisów. Teraz pragnę pokazać Wam ten, który stosuję najczęściej. Pochodzi on ze strony Helthypoint.pl. Nie jest trudny, ławo wszystko wykonać, a efekt jest wprost cudowny.
Przepis
Składniki
Kruche ciasto bezglutenowe
- Sto gramów masła, zimnego
- Dwieście trzydzieści gramów mąki kasztanowej + do podsypywania
- Jedno jajko, białko i żółtko osobno
- Pięćdziesiąt gramów miodu
- Dwadzieścia gramów świeżych drożdży
- Duża szczypta soli
Masa makowa bez mleka
- Sto gramów zmielonego maku
- Sto czterdzieści mililitrów mleka kokosowego
- Siedemdziesiąt gramów posiekanych rodzynek
- Sześćdziesiąt gramów miodu
Lukier z miodu
- Dwie łyżki miodu w formie stałej
- Łyżka soku z cytryny
- Pół łyżki masła klarowanego, roztopionego i przestudzonego
- Do posypania drobno posiekane orzechy włoskie
Zaczynamy od masy makowej. Wszystkie składniki należy wsypać do rondelka i gotować na niewielkim ogniu przez około dziesięć minut aż masa zrobi się gęsta. Potem odstawiamy to do ostygnięcia.
Następnie przygotujemy ciasto. Do miseczki wlewamy miód po czym dodajemy drożdże. Całość mieszamy dopóki nie powstanie nam jednolita masa. Na stolnicę przesiewamy mąkę by następnie dodać zimne masło (kroimy je na mniejsze kawałki). Wsypujemy drożdże z miodem, białko i sól, a po chwili wyrabiamy gładkie ciasto.
Włączamy piekarnik. Sto osiemdziesiąt stopni Celsjusza, grzałka dolna + górna, bez termobiegu. W między czasie ciasto kroimy na cztery kawałki i wszystkie rozwałkowujemy na kształt koła. Następnie każdą z części dzielimy na osiem fragmentów (jak pizzę). Teraz bierzemy mak i rozsmarowujemy na cieście, a następnie zwijamy od podstawy trójkąta do przeciwległego wierzchołka. Lekko zginamy rogi i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Przed włożeniem rogalików do piekarnika bierzemy żółtko z łyżką mleka kokosowego i smarujemy wierzch rogalików. Następnie pieczemy piętnaście-dwadzieścia minut aż ciasto będzie lekko rumiane.
Czas na lukier. Mieszamy roztopione masło, miód i sok z cytryny. Smarujemy upieczone i przestudzone rogaliki, a następnie posypujemy posiekanymi orzechami.
Gotowe. Smacznego!