Dżem z mrożonych owoców na agarze – szybki domowy

Agar (E406) czyli idealny zagęstnik i zamiennik do wyrobów, w którym należy użyć żelatyny. Nadaje się do deserów z galaretką, konfiturami czy nawet do potraw wytrawnych, które wymagają zagęszczenia. W smaku jest neutralny, nie przebija się w daniach, ale może być nieco specyficzny w konsystencji, gdy nie jesteśmy przyzwyczajeni do agaru na co dzień. Jest to substancja naturalna, którą pozyskuje się z alg morskich z rodzaju Rhodophyta. Dzięki swojemu roślinnemu pochodzeniu sprawdzi się jako substancja żelująca w diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Ponadto jest świetnym zamiennikiem żelatyny w diecie osób, które nie chcą zrezygnować z mięsa, ale chcą je znacznie ograniczyć. Idealną propozycją na wieczór lub śniadanie jest szybki dżem z dodatkiem agaru.

Porcja: 2-3 osoby

Trudność: łatwy

Czas przygotowania: 20-30 minut

Składniki:

  • 1 torba (ok 400g) mrożonych owoców leśnych lub innych wybranych owoców
  • 2-3 łyżeczki agaru
  • ½ szklanki gorącej wody
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1-3 łyżeczki miodu lub innego wybranego słodzidła
  • 2-3 słoiczki do zawekowania

Przepis ten w zasadzie nie jest trudny. Jest banalnie prosty i mega szybki. Wystarczy z zamrażarki wyjąć z lodówki jedną torebkę mieszanki owoców leśnych, truskawek lub innych ulubionych mrożonych owoców. Warto wziąć takie, które już sprawdziliśmy pod względem jakości i jesteśmy pewni tego czy sprawdzą się przy konfiturach.

Owoce wrzucić do nieprzypalającego garnka, można dolać nieco dodatkowej wody, żeby nie przypaliły się już na samym początku. Zawartość garnka prażyć na średnim lub małym ogniu przez 10-15 minut, by puściły sok i zrobiły się miękkie.

W międzyczasie można zagotować wodę w czajniku i do kubka z uchem nalać wrzątku do połowy naczynia. Małą trzepaczką lub drewnianym koziołkiem rozrabiamy agar tak, by otrzymać jednolitą substancję. Może ona w trakcie mieszania zgęstnieć, ale nie należy się tym przejmować. Całość odstawiamy na bok. Agar dodajemy na końcu gotowania owoców.

Owoce, które cały czas gotują się w garnku, mieszamy co kilka chwil, by nie przypaliły dna. Po pewnym czasie odparuje nam nadmiar wody, więc możemy wtedy wrzucić naszą mieszankę wody z agarem do garnka. Tu możemy już wyłączyć w ogóle włączony palnik, by nie przypalać jego zawartości. Owoce i agar mieszać do momentu kiedy stworzą jednolitą całość. Podczas mieszania dodać odpowiednią ilość wybranego słodzidła.

Umyte słoiki napełniamy naszym dżemem. Oczywiście dłonie warto zabezpieczyć rękawicą kuchenną, by ich nie poparzyć. Po napełnieniu słoiczków dżemem, trzeba szybko odwrócić je do góry dnem, by zassały się – dzięki temu takie szybkie wekowanie pozwoli na przetrzymanie konfitury przez kilka tygodni. Można nawet zjeść na ciepło, najlepiej smakują z słodką chałką lub pieczywem wieloziarnistym.

Smacznego!