Najsmaczniejsza chałka
Chałka to bardzo popularny wypiek, pieczywo “śniadaniowe” spożywane bardzo chętnie właśnie podczas porannego posiłku.
Tradycyjna chałka to wypiek żydowski, który jest w smaku lekko słony. W Polsce kojarzymy chałkę z pieczywem słodkim, drożdżowym i puszystym.
Chałkę możemy kupić w większości piekarń, warto jednak wiedzieć, że możemy zrobić ją samodzielnie w domu. Przygotowując domową chałkę zyskujemy pewność, że nasz wyrób będzie pozbawiony konserwantów, wzmacniaczy czy polepszaczy smaku. Zaproponowany poniżej przepis gwarantuje nam najlepszy smak i koniecznie trzeba go wypróbować. Domową chałkę możemy jeść na śniadanie lub na deser, z masłem, z dżemem czy z konfiturą albo z popularnym szczególnie wśród dzieci kremem czekoladowo-orzechowym.
Składniki
Z podanych poniżej składników możemy przygotować jedną dużą chałkę albo dwie mniejsze. Potrzebujemy:
- małą kostkę drożdży,
- około trzy i pół szklanki mąki pszennej,
- 200 ml ciepłego mleka,
- sześć łyżek cukru,
- 1/3 łyżeczki soli,
- jajko (i osobno jedno żółtko)
- 50 g stopionego masła.
Przygotowanie
Do miski wrzucamy pokruszone drożdże, łyżkę cukru, dwie łyżki mąki, wlewamy ciepłe mleko, mieszamy i odstawiamy na kwadrans.
Przesiewamy mąkę i sól, dorzucamy resztę cukru, przygotowany wcześniej rozczyn i roztrzepane jajko. Wyrabiamy ciasto, w tym czasie dodając stopione, przestudzone masło. Ciasto wyrabiamy przez około 10 do 15 minut, możemy przyjąć, że jest gotowe gdy odchodzi od dłoni i ścianek miski. Wówczas miskę przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około godzinę aby podwoiło swoją objętość.
Po tym czasie zagniatamy ponownie i dzielimy na cztery równe części.
Teraz przed nami najtrudniejsze zadanie czyli zaplatanie chałki. Jej charakterystyczny kształt możemy odtworzyć w domu, ważne, żeby robić to uważnie i starannie: z każdej z czterech części ciasta formujemy wałeczek, zlepiamy je razem z jednego końca i zaplatamy w ten sposób, że pierwszy z lewej strony podkładamy pod spód dwóch następnych i nakładamy na wierzch najbliższego po lewej stronie. Analogicznie, pierwszy wałeczek z prawej podkładamy pod spód dwóch zaplecionych i nakładamy na wierzch najbliższego z prawej strony. Zaplatanie powtarzamy aż do końca wałeczków – wówczas zaplatamy końce lekko zaginając pod spód.
Przygotowujemy dużą blachę, wykładamy papierem do pieczenia, układamy naszą chałkę a następnie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około pół godziny, żeby ciasto podrosło. Po tym czasie wierzch chałki smarujemy żółtkiem roztrzepanym z łyżeczką mleka i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez pół godziny w temperaturze 200 stopni C.