Zdrowa gryka zwyczajna

Gryka zwyczajna pochodzi ze wschodniej i środkowej Azji, i zalicza się do rodziny rdestowatych. Występuje w klimacie umiarkowanym i jest także uprawiana w Polsce, choć dość często dziczeje. Gryka bywa nazywana pseudozbożem i znana była już 2 tysiące lat temu.

Podstawa

Z ziaren gryki zwyczajnej wytwarza się półprodukty spożywcze: kasza gryczana, płatki gryczane, mąka gryczana i otręby gryczane. Mąka gryczana w Japonii i Chinach jest podstawową mąką bądź dodatkiem do produkcji makaronów, zaś we Francji stanowi zasadniczy składnik tradycyjnych naleśników bretońskich. W Indiach traktowana jest jako zboże chlebowe. Pędy gryki lub jej liście używane są w niektórych rejonach Azji jako jarzyna. W polskiej kuchni wykorzystywana jest przede wszystkim kasza gryczana, rzadziej mąka.

Alternatywa

Drobne i błyszczące ziarna gryki mogą być gotowane w bulionie, wodzie, a także prażone na patelni bądź woku. Mogą być znakomitą alternatywą ryżu, makaronu lub ziemniaków. Świetnie komponują się z gulaszami i potrawkami. Znakomicie mogą posłużyć do aranżacji smakowych z całą gamą sosów: warzywnych, śmietanowych, czy pieczeniowych.
Nasiona gryki mogą zbogacić poranne śniadanie, zamiast klasycznej owsianki, czy płatków z mlekiem. Wybornie smakują z syropem klonowym albo miodem, czy też wzbogacone daktylami i rodzynkami. Gryka może być obiektem innych kulinarnych eksperymentów, np. w połączeniu z pieczonym kalafiorem romanesco, liśćmi młodego szpinaku, porem, pestkami dyni, rukolą, czy posiekanymi drobno orzechami.

Kasza gryczano-orzechowa

Gryka zwyczajna może być składników bardzo wielu potraw. Jednym z przepisów, który wydaje się prosty w realizacji, jest przygotowanie kaszy gryczano-orzechowej. Składniki: gryka zwyczajna – 40 gramów; woda – 240 mililitrów; śliwki suszone – 25 gram; suszone borówki brusznice – 25 gram; orzechy włoskie – 2 łyżki; cynamon mielony i miód. Na wstępie grykę przemywa się na sitku pod bieżącą wodą. Następnie wkłada do garnka, wlewa wodę, dodaje już umyte, pokrojone śliwki i borówki. Wywar zostaje doprowadzony do wrzenia i jeszcze przez około 20 minut gotowany pod pokrywką, by gryka została rozgotowana. Po tym czasie garnek zostaje odstawiamy do ostudzenia. Na koniec dodawane są posiekane orzechy oraz cynamon i miód do smaku.

Walory

Nasiona gryki, to doskonałe źródło dobrze przyswajalnego białka oraz takich substancji, jak: witaminy z grupy B, żelazo, cynk, miedź, jod, wapń, fosfor, nikiel. Ziarna dostarczają do organizmu również szereg składników odżywczych: magnez, lecytyna, błonnik i flawonoidy. Ponadto także ziele gryki może dostarczyć wiele cennych substancji, np. katechinę, kwercetynę, procyjanidy, hiperozyt oraz kwasy – chlorogenowy, galusowy i kawowy.