Mięta – co o niej wiemy…
Na świecie istnieje kilkadziesiąt odmian mięty, jednak tą najbardziej znaną i najczęściej używaną jest mięta pieprzowa. Jej istnienie zawdzięczamy Anglikom, którzy wyhodowali ją już 350 lat temu jako połączenie mięty zielonej i nadwodnej. Jest jednym z tych ziół, z którymi spotykamy się na każdym kroku. Praktycznie każda pasta do zębów czy guma do żucia oferuje nam za jej sprawą świeży oddech. Sięgamy po nią również całkowicie świadomie. W prawie każdym domu mamy herbatkę miętową w razie niestrawności, a w wielu domach doniczka z miętą stoi na kuchennym parapecie tuż obok bazylii. Tymczasem mimo jej powszechności nadal niewiele o niej wiemy – nie zastanawiamy się, jakie działanie tak naprawdę w sobie kryje ani skąd wynika to, które znamy.
Miętowy aromat w kuchni
Mięta pieprzowa w naszej świadomości często ogranicza się do działania wspierającego układ trawienny, a jeśli wykorzystujemy ją w kuchni, najczęściej jest dodatkiem do letnich napojów lub dekoracją deserów. Tymczasem może być stosowana również jako przyprawa! Jako inspiracja może nam posłużyć kuchnia azjatycka, w której mięta jest składnikiem znacznej większości sałatek. Doskonale komponuje się także smakowo z rybami, jagnięciną, a nawet nabiałem. Może być składnikiem sosów, dzięki czemu w subtelny sposób doda naszym potrawom nowego charakteru. Jeśli obawiamy się jej intensywnego, świeżego smaku w potrawach, najłatwiej jest rozpocząć od wymiany koperku okraszającego młode ziemniaki właśnie na miętę, a później stopniowo poznawać kolejne ciekawe połączenia smakowe z miętą w roli głównej. Takie eksperymenty na pewno nie zaszkodzą naszemu organizmowi, ponieważ to jedno z najzdrowszych ziół.
Siła zdrowia w listkach mięty
Popularność mięty pieprzowej bez wątpienia wynika z jej działań leczniczych. Jest ona źródłem wielu witamin i minerałów, takich jak: witamina A, C, B1 czy B9, selen, potas, magnez, żelazo. Przede wszystkim jednak, spośród ziół obecnych w naszym codziennym życiu, wyróżnia się największą ilością przeciwutleniaczy, które zwalczają w naszym organizmie tak szkodliwe wolne rodniki.
Najczęściej sięgamy po miętę w przekonaniu, że złagodzi nasze dolegliwości trawienne. Dzieje się tak dzięki wykazywanym przez nią właściwościom pobudzającym układ trawienny, rozkurczowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i żółciopędnym. Ponadto mięta pieprzowa pobudza apetyt, obniża ciśnienie krwi, uspokaja i poprawia koncentrację, a dzięki zawartości mentolu działa również przeciwbólowo. Dlatego może być pomocna w przypadku wzdęć, skurczy mięśni gładkich, kolek jelitowych, przy dolegliwościach ze strony wątroby czy związanych z zespołem jelita drażliwego.
Oprócz naparów z suszonych liści mięty lub świeżych listków dodawanych do potraw możemy sięgnąć także po olejek miętowy, który może być wykorzystywany do inhalacji w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych lub do nacierania skroni w czasie migreny czy bolących stawów w przypadku reumatyzmu. Kilka kropli olejku miętowego rozcieńczonych w wodzie pomoże poradzić sobie ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej, a dodane do kąpieli pomoże się zrelaksować i odprężyć.
Jednak także mięta jak większość substancji działających leczniczo może wykazywać działania niepożądane, szczególnie jeśli jest stosowana w nadmiarze. Nadużywając olejku miętowego, możemy doświadczyć reakcji alergicznych, które mogą objawiać się bólem brzucha, nudnościami czy zaburzeniami snu, a także pokrzywką w przypadku stosowania zewnętrznego. Dlatego warto przed zastosowaniem olejku wykonać próbę alergiczną na fragmencie skóry. Olejku miętowego nie powinno stosować się u małych dzieci, a napar ziołowy mocniej rozcieńczony można podawać co najmniej po ukończeniu 6. miesiąca. W czasie ciąży mięta jest ratunkiem w czasie porannych nudności, ale powinna być stosowana tylko w postaci naparu oraz przy zachowaniu umiaru i zwróceniu szczególnej uwagi, by nie przekroczyć zalecanej ilości.
Mięta nie tylko w kuchni, ale i w łazience
Oprócz wykorzystania w kuchni dla nadania nowego smaku doskonale znanym już nam potrawom możemy znaleźć także dla mięty zastosowanie w codziennej pielęgnacji. Kilka kropel olejku miętowego możemy dodać do szamponu, by zwalczyć łupież lub ograniczyć przetłuszczanie włosów. Hydrolat miętowy, który możemy sami przygotować ze świeżych listków mięty używanej w kuchni, przyda się również w pielęgnacji twarzy – w przypadku cery z niedoskonałościami oraz przetłuszczającej się może służyć do przemywania twarzy. Pomoże uregulować wydzielanie sebum oraz rozświetli skórę. Mięta nie powinna być jednak stosowana u osób z cerą wrażliwą lub naczynkową, którą może dodatkowo podrażniać.
Bez wątpienia warto sięgać po miętę i nie ograniczać się do herbatki miętowej pitej po obfitym posiłku. W niejednej odsłonie na pewno nas zaskoczy, tym bardziej że najpopularniejsza w Polsce mięta pieprzowa jest tylko jednym gatunkiem z wielu, a na sprawdzenie w kuchni czekają jeszcze między innymi mięta czekoladowa czy mięta cytrynowa, które w smak potraw wprowadzą zupełnie nowe akcenty.