Szybka sałatka do pracy z komosą
Sekret zdrowego odżywiania to nie tylko dobrze dobrane i zbilansowane posiłki, ale także systematyczność w ich spożywaniu. Dziennie powinniśmy zjadać około 4-5 posiłków, a przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny. A co kiedy pracujemy? Wtedy musimy pomyśleć o przygotowaniu takiego posiłku, który będzie można spożyć w pracy. Nie każdy ma dostęp do mikrofali, żeby móc np. odgrzać posiłki, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest forma sałatki. Jest to nie tylko zdrowy, ale także smaczny, łatwy oraz prosty w przygotowaniu posiłek.
Szybka sałatka z komosą
Składniki:
- 1 szklanka komosy ryżowej
- 4 łyżki oliwy
- 1 średni świeży ogórek
- 2 ogórki konserwowe
- ½ czerwonej cebuli
- 10 pomidorków koktajlowych
- Garść posiekanej zielonej pietruszki lub koperku
- Pieprz/sól
Przygotowanie:
W garnku stawiamy wodę, gdy się zagotuje wrzucamy komosę i gotujemy przez 15 minut pod przykryciem. W międzyczasie świeżego ogórka i konserwowe kroimy w drobniejszą kostkę. Cebulę obieramy i także drobno siekamy. Pomidory koktajlowe przekrawamy na połówki lub ćwiartki ( w zależności jakie są duże). Wszystkie pokrojone składniki wrzucamy do jednej miski. Dodajemy do nich 4 łyżki oliwy z oliwek oraz doprawiamy do smaku pieprzem i solą. Po 15 minutach komosę odcedzamy i dodajemy do miski. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Sałatkę posypujemy posiekaną natką pietruszki bądź koperkiem. Smacznego.
Sałatka z komosy ryżowej i papryki
Składniki:
- 1 szklanka komosy ryżowej
- 5 łyżek oliwy z oliwek
- ¼ czerwonej papryki
- ¼ żółtej papryki
- ¼ zielonej papryki
- 3 ogórki konserwowe
- 1 ząbek czosnku
- Garść świeżego szpinaku
- Pieprz/sól
Przygotowanie:
Komosę gotujemy przez 15 minut. Następnie odcedzamy i wrzucamy do miski. Papryki ( czerwona, żółta, zielona) kroimy w kosteczkę i wrzucamy do miski z komosą. To samo robimy z ogórkami konserwowymi. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę. Dodajemy do wszystkiego 5 łyżek oliwy i wszystko mieszamy . Doprawiamy pieprzem i solą. Posypujemy posiekanym świeżym szpinakiem.
Watro wiedzieć , że komosa to nasiona uprawiane już od czasów starożytnych. Komosa jest w pełni bezglutenowa. Najczęściej wykorzystywana jest jako główny składnik sałatek, ale równie dobrze można dodawać ją do zup, ciast oraz przeróżnych potraw. Jej smak oraz odżywcze i zdrowotne właściwości sprawiły, że coraz częściej po nią sięgamy. Jest wprost uwielbiana przez dietetyków oraz zwolenników zdrowego odżywiania.