Kokos w kuchni i kosmetyce
Kokos coraz częściej doceniany jest za swoje prozdrowotne właściwości. Ten wyjątkowo smaczny i pożywny owoc sprawdza się zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Jakie ma wartości i dlaczego warto go regularnie spożywać?
Kokos – właściwości prozdrowotne
Kokosy są niezwykle bogate w wartościowe kwasy tłuszczowe, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiają pamięć i zapobiegają powstawaniu chorób sercowo-naczyniowych. W miąższu kokosa znajduje się duża ilość błonnika, który doskonale wpływa na układ pokarmowy, zapobiega zaparciom i oczyszcza organizm. Kokosy są świetnym źródłem witamin i minerałów. Powinny o nich pamiętać kobiety w ciąży, przez wzgląd na wysoką zawartość kwasu foliowego. Miąższ kokosów bogaty jest w witaminę A oraz E, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry oraz są silnymi antyutleniaczami.
Kokos w kuchni
W kulinariach najczęściej wykorzystywane jest mleczko kokosowe, które charakteryzuje się specyficznym, bardzo aromatycznym i słodkawym smakiem. Mleczko kokosowe świetnie nadaje się do przyrządzania pysznych, lekkich deserów. To także podstawa wielu dań kuchni azjatyckiej. Wykorzystuje się je m.in. do przyrządzania zup i curry. Z kokosa produkuje się także olej kokosowy, który doskonale nadaje się do smażenia mięs i owoców morza.
Kokos – zastosowanie w kosmetyce
Kokos od lat z powodzeniem wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków. Na drogeryjnych półkach znajdziemy produkty do pielęgnacji włosów z olejem kokosowym, bogate w składniki odżywcze i nawilżające kawowe i kokosowe mydło peelingujące, a także mleczka, żele i balsamy do pielęgnacji skóry. Miłośniczki kosmetyków naturalnych chętnie wykorzystują sam olej kokosowy do zmywania makijażu i pielęgnacji skóry twarzy. Należy jednak pamiętać, że olej kokosowy może nie nadawać się do pielęgnacji każdego typu skóry. Jego zwarta, stała konsystencja sprawia, że osoby ze skórą bardzo tłustą i skłonną do występowania infekcji bakteryjnych powinny unikać kosmetyków z wysoką zawartością oleju kokosowego.